بیانیه مهم دولت درباره توافق با آژانس

به گزارش مجله بابلسر، دولت جمهوری اسلامی ایران در بیانیه ای ضمن استقبال از دستور رهبر معظم انقلاب اسلامی برای ایجاد یک صدایی در کشور در اجرای قانون مجلس، تاکید نمود که مذاکرات و توافقات جمهوری اسلامی ایران با آژانس بین المللی انرژی اتمی کاملاً منطبق با قانون اساسی و قوانین کشور، و به ویژه مصوبه شورای عالی امنیت ملی بوده است و به اذعان همه کارشناسان و متخصصین و مسئولین امنیت ملی کشور کارآمدترین و کم هزینه ترین شیوه برای اجرای کامل مصوبه مجلس شورای اسلامی است.

بیانیه مهم دولت درباره توافق با آژانس

از پروفایل ما وبلاگ بخار دیدن نمایید.

متن این بیانیه به توضیح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم

دولت جمهوری اسلامی ایران با ابراز تأسف شدید از سخنان بعضی کنندگان محترم و تصمیم غیرمنطقی و خلاف امنیت ملی امروز مجلس شورای اسلامی علیه اقدامات حساب شده و عزتمندانه جمهوری اسلامی ایران برای مدیریت پرونده هسته ای بر مبنای مصوبه شورای عالی امنیت ملی به منظور اجرای قانون مصوب مجلس شورای اسلامی، تأکید می نماید:

1- دولت جمهوری اسلامی ایران، صرف نظر از دیدگاه های کارشناسی و مواضع صادقانه، انقلابی و ملی خود که صحت و دقت آنها تا کنون به اثبات رسیده است، خود را موظف به اجرای قوانین کشور و منجمله قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها و صیانت از منافع ملت ایران مصوب مجلس دانسته و کلیه اقدامات لازم را بر اساس آئین نامه مصوب خود و حتی سریع تر از زمان مشخص شده توسط مجلس شورای اسلامی انجام داده و توقف اجرای اقدامات داوطلبانه فراتر از پروتکل الحاقی از تاریخ 5 اسفندماه 1399 را در تاریخ 27 بهمن 1399 (15 فوریه 2021) رسماً به اطلاع آژانس بین المللی انرژی اتمی رسانده و از تاریخ 5 اسفندماه عملیاتی خواهد نمود.

2- مذاکرات و توافقات جمهوری اسلامی ایران با آژانس بین المللی انرژی اتمی کاملاً منطبق با قانون اساسی و قوانین کشور، و به ویژه مصوبه جلسه 759 شورای عالی امنیت ملی (مورخ 25/11/99) بوده است و به اذعان همه کارشناسان و متخصصین و مسئولین امنیت ملی کشور کارآمدترین و کم هزینه ترین شیوه برای اجرای کامل مصوبه مجلس شورای اسلامی است.

3- هدف جمهوری اسلامی ایران و برنامه قطعی دولت احقاق حقوق مردم ایران و مقابله هوشمندانه و مقتدرانه با اقدامات و سیاست های غیرقانونی ایالات متحده آمریکا و برطرف هرچه سریع تر تحریم های ظالمانه و غیرانسانی علیه مردم ایران است و دولت تدبیر و امید در این راستا از هیچ تهدید و مانعی نمی هراسد.

4- آنچه در سفر مدیرکل آژانس به ایران با تاکید بر ضرورت احترام به قانون مجلس و اجرای آن، توافق شد آن بود که اجرای پروتکل الحاقی و دسترسی های برجامی به طور کامل متوقف شود و صرفا تعهدات پادمانی ایران اجرا شود. بر این اساس، طبق قانون مجلس هیچ دسترسی فراپادمانی به آژانس اعطا نخواهد شد و هیچگونه بازرسی فراپادمانی نیز انجام نمی شود. مقصود از تداوم راستی آزمایی و نظارت ضروری که در بند 2 بیانیه آمده، این است که ایران به مدت 3 ماه اطلاعات بعضی فعالیت ها و تجهیزات نطارتی را که در پیوست مشخص شده ضبط نموده و نزد خود نگاه خواهد داشت. در این مدت، آژانس به این اطلاعات هیچ دسترسی نخواهد داشت و اطلاعات منحصرا نزد ایران باقی می ماند. چنانچه تا زمان ارائه گزارش سالیانه بعدی ایران به آژانس خواسته های مجلس محترم رعایت شد، ایران این اطلاعات را در اختیار آژانس می گذارد، در غیر اینصورت اطلاعات برای همیشه پاک خواهد شد.

5- روشن است که این یک تدبیر کاملا حکیمانه بود که هم قانون مجلس اجرا شود و هم هزینه های اجرای قانون کاهش یابد. قوانین مجلس شورای اسلامی، هر چقدر هم که خوب طراحی شده باشند، زمانی به اهداف خود می رسد که خوب هم اجرا شوند. هر قانونی اگر به خوبی اجرا نشود هزینه هایی را به دنبال خواهد داشت و به همین جهت شورای عالی امنیت ملی در جلسه 25 بهمن خود تصمیم گرفت به وسیله راهکار های هوشمندانه و مبتکرانه هم قانون مجلس اجرا شود و هم هزینه های آن کاهش یابد.

6- دولت با استقبال و تبعیت از دستور و فرمایش رهبر معظم انقلاب اسلامی در مورد اتفاق نظر دولت و مجلس و رسیدن به یک صدای واحد و ممانعت از سوء استفاده دشمنان، همانطور که همیشه بر گفت و گو و تعامل بویژه با سایر قوا عمل نموده، اقدام خواهد نمود و همه کوشش خود را برای ساماندهی به اقتصاد کشور، معیشت مردم و برطرف عزتمندانه و خردمندانه تحریم ها بکار خواهد گرفت. در عین حال اگر مجلس محترم شورای اسلامی چنین حرکت هوشمندانه ای را خلاف قانون خود می داند و میخواهد بیانیه مشترک صادره را غیبرطرفال کند باید مسئولیت عواقب آن را نزد مردم بپذیرد و جوابگوی همه هزینه های مترتب بر آن باشد.

7- دولت جمهوری اسلامی ایران بر اساس وظایف ملی و قانونی خود، اکنون اطمینان دارد که قانون مصوب مجلس شورای اسلامی تا به امروز به طور کامل در عین رعایت ملاحظات فنی و منافع ملی به اجرا در آمده است. در آینده نیز دولت در همین خط حرکت خواهد نمود و از نمانیدگان محترم مجلس شورای اسلامی صادقانه درخواست می نماید دولت را در این راستا همراهی کنند.

والعاقبه للمتقین

منبع: فرارو
انتشار: 29 اسفند 1399 بروزرسانی: 29 اسفند 1399 گردآورنده: babalaser.ir شناسه مطلب: 1326

به "بیانیه مهم دولت درباره توافق با آژانس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بیانیه مهم دولت درباره توافق با آژانس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید