ادعای رویترز، عربستان برای انتها دادن به جنگ یمن خیلی جدی است

به گزارش مجله بابلسر، منابعی در یمن به خبرگزاری رویترز گفتند ائتلاف سعودی و دولت نجات ملی یمن از ابتدای این هفته مذاکراتی را به صورت غیرمستقیم برای تحقق آتش بس آغاز کرده اند.

ادعای رویترز، عربستان برای انتها دادن به جنگ یمن خیلی جدی است

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، خبرگزاری رویترز به نقل از منابعی نزدیک به تیم های مذاکره کننده بین عربستان سعودی و دولت نجات ملی یمن مدعی شد که دو طرف ابتدای این هفته با یکدیگر تماس هایی داشتند.

یکی از منابع آگاه به رویترز گفته است که عربستان سعودی در مورد سرانجام دادن به جنگ در یمن خیلی جدی است ولی مسئله به میزان رضایتمندی انصار الله و ایجاد اعتماد بین دو طرف بستگی دارد.

مقامات محلی به رویترز گفته اند که تلاش ها برای گفت وگوهای دوباره بعد از آن آغاز شد که ائتلاف سعودی به شهرها و روستاهایی که ارتش و کمیته های مردمی یمن به رغم اعلام آتش بس یک طرفه، حملات هوایی کرد تا از پیشروی آن ها در استان الجوف (شمال یمن) و به سمت شهر مأرب جلوگیری کند؛ شهری که گفته می شود آخرین سنگر دولت مستعفی در مرکز یمن است و این دولت مورد حمایت سعودی هاست.

این خبرگزاری گفته با ترکی المالکی، سخنگوی ائتلاف سعودی تماس گرفته و در این باره نظر او را جویا شده ولی او هیچ پاسخی نداده است.

آتش بس ادعایی این ائتلاف از روز پنجشنبه گذشته با ادعای مقابله با شیوع کرونا آغاز شده است ولی دولت نجات ملی که انصار الله بخشی از آن است تا الآن با آن موافقت نکرده است.

این دولت می گوید در صورتی موافق با آتش بس در یمن است که این آتش بس فراگیر و همراه با لغو محاصره پنج ساله این کشور باشد؛ چرا که بدون لغو محاصره، مقابله با کرونا در سایه نابودی زیرساخت های بیمارستانی، انتشار وباء، قحطی و اقتصاد از هم پاشیده و کمبود مواد غذایی و دارویی معنایی محال است.

ارتش یمن گفته تا محاصره زمینی، دریایی و هوایی لغو نشود، اهداف حیاتی در عمق خاک سعودی در تیررس حملات موشکی و پهپادی قرار خواهد گرفت.

ناظران می گوید عربستان سعودی بعد از پنج سال لشکرکشی که جز بدنامی و حیف و میل اموال سعودی و کشتار صدها زن و کودک چیزی برای ریاض نداشته، تلاش دارد از فرصت کرونا استفاده کرده و به بهانه آن، به جنگ سرانجام دهد؛ جنگی که قرار بود نهایت تا چند ماه کار انقلابی های یمن را یکسره کند و دولتِ آواره و مستعفی عبدرَبّه منصور هادی را به صنعاء برگرداند.

انتهای پیام/

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 18 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: babalaser.ir شناسه مطلب: 574

به "ادعای رویترز، عربستان برای انتها دادن به جنگ یمن خیلی جدی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ادعای رویترز، عربستان برای انتها دادن به جنگ یمن خیلی جدی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید