آیا لخته های خونی کوچک کووید-19 را مرگبارتر می کنند؟

به گزارش مجله بابلسر، لخته های خونی کوچکی که در ریه ها و سایر اندام های عمده دیگر بدن تشکیل می شوند ممکن است دلیل مرگبار بودن ویروس جدید کرونا باشند.

آیا لخته های خونی کوچک کووید-19 را مرگبارتر می کنند؟

به گزارش خبرنگاران به نقل از هلث دی نیوز پزشکان مشاهده کرده اند برخی از افراد دچار بیماری شدید کووید-19 دچار لخته های خونی کوچک در رگ های ریه ها و سایر اندام های عمده بدن می شوند.

به گفته کارشناسان این لخته های خونی کوچک ممکن است یک دلیل نارسایی تنفسی در مبتلایان به کووید-19 باشد. ایجاد لخته های خونی فقط در ریه ها مشاهده نمی شود. مشاهدات پزشکان نشان می دهد بیماران کووید-19 که به علت نارسایی کلیه به دیالیز نیزا پیدا می کنند، به طور مکرر دچار لخته شدن خون در کاتترهای قرار گرفته در رگ هایشان می شوند.

همین لخته های خونی ممکن است مسئول ایجاد یک علامت منحصر به فرد کووید-19 یعنی از دست رفتن ناگهانی بویایی باشد. همچنین ایجاد لخته های خونی در رگ ها ممکن است توضیح دهنده علت بدتر شدن ناگهانی حال بیمارانی باشد که علائمشان خفیف است یا رو به بهبودی دارند.

لخته شدن خون در بیماران کووید-19 آنقدر پدیده بارزی است که تجویز داروهای رقیق کننده خون را برای مبتلایان به بیماری شدید کووید-19 پیشنهاد شده است.

اخیرا پزشکان از دانشکده پزشکی ایکان در مونت سنایی در نیویورک گزارشی از درمان پنج بیمار کووید-19 در شرایط بحرانی را با tPA (فعال کننده پلاسمینوژن بافتی) یک داروی حل کننده لخته که برای بیماران سکته مغزی به کار می رود، منتشر کردند.

این پنج بیمار در ابتدای بیماری شان دچار نارسایی تنفسی شده بودند. میزان های اکسیژن خون و شاخص های پروتئینی مربوط به لخته شدن خون در این بیماران بیانگر ایجاد لخته های خونی در رگ های ریه این بیماران بود.

تجویز داروی حل کننده لخت باعث بهبودی فوری در تنفس و میزان اکسیژن خون این بیماران شد، هر چند پیامد نهایی بیماری در این افراد خوب نبود.

پژوهشگران معتقدند که همین لخته های خونی هستند که باعث نشانگان زجر تنفسی حاد (ARDS) در مبتلایان به ویروس کرونا می شود، چرا که ذات الریه در کووید-19 به اندازه اندازه ذات الریه ناشی از ویروس های دیگر، باعث سفتی ریه ها نمی شود.

پژوهشگران هلندی نیز در مقاله ای در ژورنال Thrombosis Research گزارش کرده اند که یک سوم 184 بیمار مبتلا به ویروس کرونا که در بخش مراقبت های ویژه بستری بودند، دچار عوارض مربوط به لخته شدن خون - در ریه ها یا در پاها شده بودند یا حتی موارد از سکته مغزی یا حمله قلبی ناشی از لخته شدن خون در میان این بیماران رخ داده بود.

دانشمندان معتقدند ویروس کرونا به شکلی به سلول های انسانی آسیب می زند که فرایند لخته شدن خون را فعال می کند. بیماران مبتلا به کووید-19 میزان های بالارفته یک قطعه پروتئینی کوچک به نام D-dimer را در خونشان ارد که فرایند لخته شدن آن را تولید می کند.

از طرف دیگر، یک بررسی اخیر که در ژورنال بازبینی های فیزیولوژیکی منتشر شده است، نشان داد که افراد که میزان پلاسمین، یک آنزیم کلیدی مسئول حل کردن لخته خون، در خونشان بالا است، دچار شکل شدیدتر بیماری کووید-19 می شوند.

به نظر می رسد پلاسمین به ویروس جدید کرونا کمک می کند که راحت تر به سلول های انسانی متصل شود. برای همین است که استفاده از داروهای حل کننده لخته ممکن است به طور متناقضی باعث تشدید عفونت بیماران کووید-19 شود و همچنین آنها را در معرض خطر خونریزی در اندام های مهم بدن قرار دهد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 28 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: babalaser.ir شناسه مطلب: 593

به "آیا لخته های خونی کوچک کووید-19 را مرگبارتر می کنند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا لخته های خونی کوچک کووید-19 را مرگبارتر می کنند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید