آژانس اتمی غنی سازی اورانیوم در فردو را تأیید کرد

به گزارش مجله بابلسر، آژانس بین المللی انرژی اتمی در گزارشی روز دوشنبه گفته ایران از تاریخ 9 نوامبر اقدام به غنی سازی اورانیوم در سایت فردو کرده است.

آژانس اتمی غنی سازی اورانیوم در فردو را تأیید کرد

به گزارش گروه بین الملل مجله بابلسر، آژانس بین المللی انرژی اتمی در گزارش فصلی جدید خود گفته ایران از تاریخ 9 نوامبر اقدام به غنی سازی اورانیوم در سایت فردو کرده است.

در گزارش فصلی آژانس بین المللی انرژی اتمی که روز دوشنبه برای اعضای شورای حکام ارسال شده تصریح کرده میزان ذخایر اورانیوم کم غنای ایران 372.3 کیلوگرم بوده است.

نهاد دیده بان هسته ای سازمان ملل متحد گفته ایران اقدام به نصب سانتریفیوژهای پیشرفته از جمله IR-8B، IR-9، IR-S و IR-6SMO کرده است.

در بخشی از این گزارش ادعا شده آژانس بین المللی انرژی اتمی در منطقه ای که به آژانس اعلام نشده ذرات اورانیوم طبیعی کشف کرده است.

جمهوری اسلامی ایران در واکنش به اقدام یکجانبه آمریکا در خروج از برجام از 18 اردیبهشت سال جاری هر 60 روز یکبار گام هایی را در جهت کاستن از تعهدات خود ذیل برجام برداشته است. تهران، چهارمین گام را از چند روز پیش برداشته است.

حسن روحانی، رئیس جمهور اسلامی ایران چهاردهم آبان ماه با اعلام گام چهارم برجامی ایران گفت: گامی که از فردا آغاز می کنیم در فردو خواهد بود و می دانید که طبق برجام بیش از هزار سانتریفیوژ در فردو داریم. در برجام قرار بود این سانتریفیوژها بچرخند اما گاز به آنها تزریق نکنیم که بنده امروز در دستوری به سازمان انرژی اتمی می گویم که از فردا گازدهی را در فردو آغاز کنیم و این گام ممکن است سر و صدا کند؛ همه اینها را می دانیم، حساسیت آنها را می دانیم و حساسیت آنها را نسبت به فردو و سانتریفیوژها می دانیم.

علی اکبر صالحی، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی ایران شرح داد که ایران از روز چهارشنبه (پانزدهم آبان) در فردو و با حضور بازرسان آژانس دست به غنی سازی تا سقف 5 درصد خواهد زد. اقدامات ایران در کاهش تعهدات برجامی ذیل سازوکار بندهای 36 و 37 توافق برجام صورت می گیرند (جزئیات بیشتر).

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 13 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: babalaser.ir شناسه مطلب: 168

به "آژانس اتمی غنی سازی اورانیوم در فردو را تأیید کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آژانس اتمی غنی سازی اورانیوم در فردو را تأیید کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید